JAK ZABAVIT OSMNÁCTIMĚSÍČNÍHO PRCKA?

JAK ZABAVIT OSMNÁCTIMĚSÍČNÍ DÍTĚ?

 

Dneska bych se tu s Vámi ráda podělila o to co dělám s malým prckem doma já. Mateřská není vždy úplně dovolená a zabavit dítě není vždy úplně jednoduché. 

 

Člověk se ani nenaděje a to maličké miminko vyroste před očima. Já jsem Kubíka každý měsíc fotila jak roste, až do jeho jednoho roku. Teď přiznávám, že se musím pokaždé zamyslet nad tím, kolik je mu vlastně měsíců :) Máte to taky tak, že jo? :) Vlastně jsem ráda, že už budeme mít za sebou ten důležitý milník. Kubíčkovi teď bude rok a půl a mě ubyde starost s počítáním, prostě budu zaokrouhlovat. 

 

NECHME DĚTI POMÁHAT

 

Už od miminka jsem se malého snažila různě zabavovat a vymýšlet aktivity vhodné jeho věku. Dnes se zaměřím na ty kolem 18. měsíce, protože je to pro nás doma aktuální. Později plánuji sepsat aktivity i pro jiné věkové kategorie.

Kolem tohoto věku už by se dítě mohlo zapojovat do domácích prací a pomáhat nám, rodičům. Samozřejmě to nebudeme mít rychle a dokonalé, jako bychom si třeba sami umyli nádobí, ale snaha se počítá a doladit to můžeme, když už o to dítě nejeví zájem a kouká jinam :-) Pro děti je tato spolupráce důležitá. Buduje to v nich zdravou sebedůvěru a pocit důležitosti, že jsou součástí rodiny. A co s Kubíkem jedeme u nás doma?

Vyndavání a vyklízení myčky, to je takový denní chleba. Né vždy se zapojuje a už to odneslo pár talířů a hrnečků, ale když vidím ten jeho důležitý obličej, rozhodně to za to stojí. Bohužel jsme malého naučili, že leze na dvířka od myčky a jak roste, už to není úplně bezpečné ani pro myčku, ani pro Kubíčka. Zatím to řeším tak, že dvířka vypodložím, aby se zapřeli.

 

Přiznám se, že když mi Kuba pomáhá při vaření, úplně nadšená nejsem. Ale pracuju na sobě. Většinou míchá a to se bojím, že se spálí. Už se to několikrát stalo a dává si větší pozor, ale stejně. Míchá, sype sůl a pomáhá mi držet mixér, když děláme bramborovou kaši. Je super, když děti pomáhají při pečení, mohou sypat do mísy sypké suroviny, míchat a později i rozbíjet vajíčka. U nás doma moc nepečeme, ale když už, tak společně.

 

Každý večer když ho svléknu, odnese si špinavé věci do prádelního koše a když je plný, společně to odneseme do pračky a zapneme ji. Sušička je z obliga, protože ji máme na pračce a prádelní šňůry máme na dvoře dost vysoko. Pokud je tedy slunečný počasí, věšíme venku a podává mi aspoň kolíky. Některé děti se už zkouší oblékat sami a baví je to trénovat. U nás doma se po tom úplně netouží, tak tomu dáváme čas.

 

Snažím se ho učit, že pokud si vyndá hračku, už ho nebaví a jde pro další, musí si ji vrátit zpět do poličky. Děláme to formou zábavy ale ne vždycky se mu chce:) Tak uklízím já a doufám že si toho všimne a časem se to naučí. Myslím si že je důležité, aby děti uměli dotáhnout aktivitu do konce. Tedy si ji vybrat, hrát si a pak ji i ukončit tím, že ji vrátí zpět na místo.

 

Doma mi při úklidu zapíná vysavač (nebo spíš vypíná), chystáme se mu pořídit vlastní smetáček a lopatku, abychom trénovali i zametání. Pri převlékání postele mi podává povlečení, je to spíš taková asistence a užíváme si to. Když dojí jídlo, podávám mu hadřík a baví ho si po sobě utírat stoleček. 

Je super děti zapojovat do všeho, co přes den děláme. Později jsou víc samostatné a vést děti k samostatnosti a zodpovědnosti je důležité. Je to vše samozřejmě hodně individuální a každé dítě je šikovné na něco jiného. Musíme je trpělivě pozorovat a všímat si, co mu zrovna jde a na co má tzv. senzitivní období.

 

MONTESSORI METODA

 

Jistě jste už slyšeli o Montessori pedagogice. Na internetu je toho spousty a proto jen ve zkratce, Maria Montessori byla vychovatelkou a vynikající pozorovatelkou dětí.  Vycházela z důvěry ve schopnosti dětí, vůli se rozvíjet a stávat se „dospělými“. Objevila a popsala metody, které mě osobně dávají smysl a doma se jimi inspirujeme. Tato metoda razí zásadu,, Pomoz mi, abych to dokázal sám. V praxi to znamená, dát dítěti dostatek času a prostoru, aby se rozhodlo samo, které činnosti se chce věnovat a jak dlouho ji chce dělat. 

 

Dle této metody děti trpělivě pozorujeme a podporujeme v nich to, pro co mají tzv. senzitivní období. Což  znamená, že dítě rozvíjí jednu určitou věc a v této fázi se učí se samo a bez velké námahy to, co jim zrovna jde a co je zajímá. V tomto období jsou poznatky trvalé – dítě se učí pro další život, nejen pro danou chvíli. Pokud se senzitivní fáze nevyužije, dítě se může danou věc naučit později, ale s vynaložením daleko většího úsilí. Má teď Vaše dítě velký zájem o rozvoj pohybu? Jazyka? A nebo ho zajímají barvy, počítaní, druhy zvířat apod.?

 

U Kubíčka jsem si všimla, že ho hodně zajímají zvířátka, dopravní prostředky a nově i barvy. Máme hodně obrázkových knih, kde si už dlouho ukazujeme a popisujeme zvířata a lidi při různých činnostech. Zvířátka  neumí pojmenovat, ale u převážné většiny umí zvuk a opravdu hodně jich umí rozeznat a ukázat na ně. To samé s dopravou, rozhodně hraje velkou roli to, že je to kluk. U nich to prostě jede. Miluje bagry, traktory a vláčky. Začal se zajímat o letadla a harvestory. Tohle je velké učení i pro mě :) Do budoucna si představuji, že to budeme posouvat na vyšší level a budeme se o to zajímat více do hloubky. Taky miluje tátovo nářadí, jak vidí šroubek, hned hledá šroubovák a opravuje. Víme, že mu nemá pořizovat dětskou verzi, protože to je to, co ho na tom baví nejvíc, že je to opravdové.

 

TIPY NA DIY BAREVNÉ AKTIVITY

 

Chvilku jsme trénovali a Kubík už krásně rozezná základní barvy- modrou, žlutou, zelenou a červenou. Umí je pojmenovat po svém a rozumí tomu jen nejbližší rodina :-D Však to určitě znáte. Baví mi vymýšlet pro něj aktivity z věcí, které máme doma. Většina hraček jsou přesně z barev které potřebuji, takže toho využíváme. Tyto DIY (udělej si sám) aktivity jsou hodně oblíbené, a na internetu jich najdeme mraky. Přiznám se, že si je ráda ukládám ale málokdy zrealizuji. Tady jsem jich pár vybrala a věci na ně máme většinou všichni doma.

 

 

Zdroj pinterest.com

 

 

Doufám že jsem Vás aspoň trochu inspirovala a pokud Vás nebaví vyrábět DIY aktivity doma, nebo chcete mrknout na hračky které se hodí pro tento věk, koukněte níže. Vybrala jsem to, co baví doma nás.

 

VILAC HMATEJ A NAJDI

Tato hra je dlouhodobým bestsellerem, nejen na českém trhu. Můžete hrát různými způsoby, podle věku dítěte. Rozvíjí představivost a vyjadřování.

 

BIGJIGS TOYS NASAĎ A OTOČ

Tahle dřevěná hračka je super v tom, že učí děti vícero věcem formou zábavy. Rozvíjí jemnou motoriku, soustředění a učí děti poznávat geometrické tvary.

BIGJIGS TOYS DESKA NASAZOVÁNÍ S ČÍSLY


Tahle nasazovací deka je super hlavně v tom, že Vaše děti bude bavit několik let. Pomůže naučit barvy, později počty.

 

VILAC DŘEVĚNÉ PEXESO FARMA
Pexeso je taky super a u nás doma je hodně oblíbené. Zatím hrajeme obrázky nahoru, ale dítě si rozvíjí koncentraci. Je to takový "musthave", aspoň jedno by u Vás doma nemělo chybět.

 

SMALL FOOT DIDAKTICKÉ VKLÁDACÍ KOSTKY ABC

 

 

Tyhle dřevěné vkládací kostky u nás taky jedou. Nejprve si Kubík s nimi hrál "jen tak", později začal vkládat a poznávat tvary a teď aktuálně do nich vkládáme barvy. Později budou sloužit i k učení prvního počítání.

 

VELKÝ ZAHRADNÍ SET S KOLEČKEM

 

 Taková zahradní klasika, která by na žádném dvorku neměla chybět. Skvělý tip na dárek- tohle udělá radost každému malému pomocníkovi.

 

 

Děti nám rostou před očima, proto si je užívejme, každý věk má své kouzlo a neříkejme si, už aby byly větší, už aby chodily apod. Pozorujme je a buďme tu pro ně. Samozřejmě je to někdy náročné, večer se těším až malý padne a my to s tím spánkem nemáme úplně ukázkový. Ale zároveň se těším na každý další den, co nám nového přinese. Mějte se krásně, H.