ROZVÍJEJME DĚTI TÍM SPRÁVNÝM ZPŮSOBEM

   A začněme s tím co nejdříve. Není to jen o tom, zaplatit dětem kvanta kroužků, ať se rozvíjejí s učiteli či trenéry. Ono je to totiž hlavně i tom, dát jim ten čas a prostor doma. Být s nimi a strávit s nimi ten čas, vnímat je. Dát jim 100% (samozřejmě ne nonstop, to opravdu nejde) naší pozornosti. Třeba dvě hodiny denně, opravdu plnou pozornost. Lásku.  Už od miminka.

  Dnešní doba je v lecčem taková zvláštní. Nám, mladší generaci, přijde pokroková, i když asi ne s každým názorem a pokrokem se ztotožníme. Ovšem názor našich babiček je jasně odmítající (nebo aspoň většiny z nich). Tvrdí, že se dnes vše točí kolem dětí, moc se jim věnujeme, nevychováváme je a když se zmíním o knihách o výchově, většinou jen mávne rukou s tím, že dnes si vše musíme nastudovat, na všechno mít kurzy, že oni to dřív dělali dle své intuice.

     Jasně babi. Jenže bylo to ok, tak jak to dělali kdysi? Neměli na děti moc čas, protože žena měla sama naloženo, musela vařit, uklízet, a to bylo na prvním místě. Muž musel mít teplou večeři, s dětmi si moc nepohrál, spíš jen důrazně vychovával. Ženy šly do práce nejlépe hned po šestinedělí... A děti se rozvíjely tak nějak samy. Dnes už je naštěstí doba v tomhle směru vážně jiná. Máme na děti více času, na sebe máme více času a už víme, že spokojený a odpočatý rodič, většinou se rovná spokojené dítě. A odpočatý a spokojený rodič má náladu a chuť se dětem věnovat a společně rozvíjet jejich přirozené schopnosti.

 

FANTAZIE

Nikdo nemá tak barevnou a bujnou fantazii, jako právě děti. Mnozí dospělí, včetně mě, jim tuto vlastnost závidíme a jen s úsměvem vzpomínáme, jak jsme se do ní také kdysi dokázali ponořit. 

Fantazie se u dětí rozvíjí zhruba od roka a půl a vrcholí mezi třetím a pátým rokem. Je zdravá a pro vývoj veledůležitá. Děti se díky ní mimo jiné naučí koncentrovat a ponořit se do hlubokého soustředění, a také rozvíjí svou emoční inteligenci.

„Fantazii dítě během dne používá také proto, aby se dokázalo vyrovnat s realitou, která pro něj může být náročná, nepřijatelná, frustrující nebo málo podnětná. Často si můžeme všimnout velké potřeby dětí něco si vymyslet, když neznají odpověď nebo nedokážou reagovat v kontextu setkání s realitou,“ říká Eva Velechovská.

My, jako rodiče bychom dětskou fantazii měli rozvíjet, podporovat, a ne krotit a omezovat.

Třeba pomocí těchto hraček.

 

MŮJ PIKNIK od české značky Pikle.

U dětí rozvíjí kreativitu a fantazii. Je v praktické krabičce, děti si mohou vzít všude s sebou.  V sadě najdete vše, co je k pikniku pro kamarády, skřítky či panenky potřeba.

Stačí vybalit deku, prostřít, natrhat květiny do vázy a na sporáku uvařit lahodné jídlo:)

Vyrobeno u nás v ČR!

 

 

 

 

 Česká značka PIPASÍK vyrábí opravdu originální kousky pro naše děti.

Toto je sada vyšívání, pro naše nejmenší děti.

Skvěle rozvíjí jemnou motoriku, koncentraci a zároveň i kreativitu!

Děti zaujme na první pohled, nejen díky originálnímu a nevšednímu motivu zvířat a jejich nápadným svetrům.

Obsahuje 6 barevných karet s otvory, které si děti mohou samy vyšít. 

Přiložen je i názorný manuál.

Pro děti od čtyř let.

 

 

 

 

 

POJĎ SI HRÁT.

Klasickou hru, Člověče nezlob se, mají rády všechny děti a spoustu dospělých.

Jak ale s dětmi hrát, když ještě neumí počítat?

Tohle je skvělá verze pro nejmenší, v motivu oblíbeného Krtka a jeho party. Děti hází kostkou a místo čísel tam mají obrázky houbičky, sluníčka, srdíčka či stromku a tak tomu mnohem lépe porozumí.

Dětem od tří let.

 

 

 

ROZVOJ ŘEČI

Rozvíjení slovní zásoby je u malých děti tou nejtěžší metou, zároveň tou nejpřirozenější. Děti začínají postupně, od zvuků, přes krátká jednoslabičná slova, po složitější věty. Každé miminko je originální a potřebuje individuální přístup. Nejprve je fajn začínat jednoduchými předměty neb obrázky. K tomu se skvěle hodí knížky, kde s dětmi prohlížíme, ukazujeme a vysvětlujeme.

Kolem druhého roku děti již hovoří aktivněji, jejich slovní zásoba čítá  10-250 slov. Je to velké rozpětí a jak už zaznělo, každé dítě je jiné a vše je správně. V tomto věku ještě nemusí aktivně hovořit, ale rozhodně už rozumí většině našich slov. Ví, co po něm chceme, udělá, co řekneme a podá hračku či věc, o kterou ho požádáme. Vybere si, na co má chuť a nějakým způsobem nám dá najevo svůj názor.

V tomto věku je důležité na dítě mluvit, vše mu vysvětlovat, i číst pohádky. Pomalu ale jistě si to spojí a svět jim začíná dávat větší smysl.

Po třetím roce většinou přijde zlom. Děti povídají, ptají se na známou otázku-PROČ a chtějí vše vědět a chápat.

Rozvíjet slovní zásobu můžete i pomocí těchto her.

 

 

Tyto kartičky obsahují jednoduchý obrázek, který prosvítíte baterkou, lampičkou, nebo třeba mobilem.

A příběh může začít. Skvěle rozvíjí fantazii, slovní zásobu a kreativitu.

Způsobů využití je nespočet a je jen na Vás, jaký si s dětmi zvolíte. 

Dětem od tří let.

 

 

Tyhle kapesní kvízy jsou skvělé na cesty, na dovolenou nebo jen tak na výlet. Sbalíte je do baťůžku nebo kapsy.

Tato vědomostní hra je na téma zvířata. Děti se mimo jiné dozví, jestli mají stěhovaví ptáci navigaci, kdo čistí zuby krokodýlům, nebo třeba proč jsou plameňáci růžoví.

Vhodné od osmi let.

 

 

Tato zábavná rodinný hra Vás provede po krásných českých a moravských památkách. Doplní Vám zeměpisné znalosti a nabídne tipy na skutečné výlety.

Vhodná od sedmi let.

 

 

 

 

KREATIVITA

Neboli tvořivost je pro život důležitá. Kdo je kreativní, nespokojí se s jediným možným řešením, ale hledá i jiné způsoby.

Kreativita otvírá dveře fantazii a představivosti. Děti jsou přirozeně tvořivé, dejte jim papír, pastelky či modelínu a uvidíte, co všechno jsou schopni stvořit. Je fajn si tuto vlastnost udržet až do dospělosti, bude se hodit. Malujte s dětmi, tvořte z lega, z přírodních materiálů, co nasbíráte venku vymyslete díla, vyrábějte dárky pro rodinu, nebo čtěte společně knížky a prohlížejte obrázky. To vše kreativitu podpoří.

 

 

Nádherná, velmi originální knížka plná úkolů. Děti budou stříhat, kreslit a lepit.

Knihou provede příběh malého Huga, který má nový dům.

Děti si vyzkouší, jak vypadá práce architekta a jak takové domy vůbec vznikají.

Samy si zařídí domek i zahradu.

Díky tomu si zlepší prostorovou orientaci.

Od šesti let.

 

 

 

Úžasná kreativní sada k dotvoření! Naleznete zde 6 poznávacích karet, které mají komiks na zadní straně.

Na kartách jsou tito motýli: lišaj smrtihlav, martináč hrušňový, otakárek fenyklový, babočka paví oko, bělásek zelný a žluťásek řešetlákový.

Naleznete tam navíc vyobrazení motýlů v reálné velikosti a dávají možnost vytvořit si vlastní sbírku motýlů!

Vhodné od 5 let.

 

Z této edice máme ještě Poznávej ptáčky a Můj atlas hub :)

 

 

 

POZNÁVÁNÍ PŘÍRODY

Nechat děti poznávat přírodu by mělo být pro nás přirozené. Už malinké děti, když počasí dovolí, je dobré položit na zahradě a nechat trávu, aby je šimrala na tváři.

Děti by se měly naučit přírodu respektovat, uznávat a vážit si jí. Učme je to, zábavnou formou, která bude potěšením jak pro nás, tak i pro ně. Ve škole pak tyto znalosti, jako když najdou. Tam je to bohužel jen o tom, sedět a učit se, zatímco vy děti můžete vzít do přírody a vše jim názorně ukázat. Nechat naslouchat a poznávat všemi smysly. Jací ptáčci jsou kolem nás, jaké houby můžou sbírat, jaké stromy či rostlinky rostou v okolí domova.

Příroda děti obohacuje v mnoha směrech. S nadšením vnímají proměny počasí, vítají déšť, bouřku i sníh. Venku si také procvičují hrubou motoriku, představivost. Představuje pro ně relaxaci a nekonečně mnoho možností, jak venku trávit čas. A v neposlední řadě si budují si imunitu.

Pojďme dětem udělat z obyčejné procházky dobrodružství, sbalte batůžek, svačinku a jděte poznávat přírodu.

Můžete si s sebou vzít některé z těchto pomocníků.

 

 

MALÝ ZOOLOG.

Tato jednoduchá hra naučí děti stopovat zvířátka v přírodě podle jejich stop.

Naučí se, kde zvířátka bydlí, jaké mají otisky jejich tlapky, čím se živí a v neposlední řadě, jaké po nich zůstane hovínko.

Od tří let!

 

STELA.

Tahle krásná sada naučí děti poznávat sedm nezapadající souhvězdí severní oblohy.

Se vším jim pomůže Malý průvodce hvězdnou oblohou.

Děti budou vyšívat souhvězdí na kartičky svíticí nití a zkoumat mapu.

Dětem od sedmi let!

 

 

 

PROMĚNY. Vzdělávací sada. 

Díky této krabičce plné informací se děti dozví, jak se např. z housenky stane krásný motýl.

Prozkoumají životní cykly zvířat od vyklubaní z vajíčka, až ke vzniku nového života.

Od čtyř let.

Pak tu máme úžasné manžele, které tvoří pod značkou Malá Áňa. Tyto jejich vzdělávací sady a poznávací kartičky jsou opravdu krásně propracované a namalované. Nesmí chybět na žádném výletě:)

 

HMYZÁČCI

 

 

PTÁCI PĚVCI

 

 

 STROMY

 

 

HOUBY

 

 

 

 Poznávací sada MALÝ HVĚZDÁŘ. Vyrobeno v ČR.

Originální sada pomůže Vašim dětem zorientovat se v nejznámějších souhvězdích. Stačí prosvítit proříznuté hvězdičky a noční oblohu můžete mít u Vás doma, v pokoji na zdi.

Můžete si jimi zpestřit i pozorování hvězd v přírodě a pojmenovávat je. 

 

 

 

A závěrem mohu jen napsat, že jste si zřejmě všimli, že všechny výše nabízené sady a kartičky jsou vyrobené u nás, v České republice.

Je pro nás důležité podporovat české výrobce, většinou malé. I to má co dočinění s ekologií a udržitelností. Bohužel jsme zjistili, že hračky, pocházející z Evropy, jsou často vyráběné v Číně. A to dle nás s udržitelností nemá moc společného. Proto jsme změnili a pomalu měníme koncept a budeme prodávat a nabízet hlavně ty naše. Podporujme místní kreativní lidi, předávejme to dál, našim dětem. V tom je budoucnost:)